Jak układać panele winylowe?
Ciężkie podłogi drewniane coraz częściej zastępowane są dużo lepszymi lżejszymi odpowiednikami, które dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologi produkcji imitują drewno jednakowo w wyglądzie, jak i odczuciu pod stopami. Panele podłogowe wykonane z winylu są przede wszystkim wodoodporne oraz dźwiękoszczelne co przekłada się na poprawę komfortu użytkowania. Układanie paneli podłogowych można zlecić zewnętrznej firmie. W wielu przypadkach korzystniejszy jest jednak samodzielny montaż paneli winylowych. Można to zrobić stosunkowo łatwo, szybko i bez narażania się na nadmierne koszty.
W jakich pomieszczeniach sprawdzą się panele winylowe?
Montaż nowoczesnych paneli podłogowych jest możliwy w pomieszczeniach w domach, biurach lub mieszkaniach. Dzięki uniwersalnej strukturze, dużej wytrzymałości, a także możliwości założenia ich w każdym pomieszczeniu doskonale sprawdzą się w łazience, pokoju dziennym czy kuchni. Panele winylowe mogą być doskonałym uzupełnieniem wystroju wnętrza bez względu na to, czy pokój jest urządzony w stylu tradycyjnym, czy nowoczesnym. Warto zaznaczyć, że jeżeli posiadamy ogrzewanie podłogowe, to wybór paneli winylowych okaże się trafem w dziesiątkę, gdyż podłoga ta będzie doskonałym przewodnikiem ciepła, lepszym niż drewniane deski czy płytki. Łatwy montaż paneli podłogowych sprawia, że z każdym rokiem zyskują coraz większą popularność w Polsce i na całym świecie.
Od czego zacząć układanie paneli?
Układanie paneli podłogowych wymaga od nas wcześniejszego przygotowania pomieszczenia poprzez usunięcie podłogi lub odpowiedniego zabezpieczenia starej na, którą chcemy położyć nową. Zanim rozpoczniemy prace, zaleca się pozostawienie zakupionych paneli na około 24 godziny w temperaturze od 18 do 30 stopni Celsjusza, ze względu na możliwość lekkiej zmiany wymiarów. Oprócz samych paneli winylowych niezbędny będzie zakup podkładu, profili wykończeniowych, a także listew przypodłogowych. Przydadzą się nam również odpowiednie narzędzia takie jak ołówek, miarka, klocki dociskowe, nóż techniczny, a także miernik wilgotności.
Przed przystąpieniem do pracy, powinniśmy powierzchnię wysuszyć i oczyścić z wszelakich pyłków i kurzów. Przydatny będzie do tego odkurzacz lub szczotka. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy na podłożu, gdzie będą kładzione panele winylowe, występują duże odkształcenia. Jeżeli nierówności przekraczają 1 mm o długości 20 cm lub większej powinniśmy je wyrównać przy pomocy cementowej masy, lub wylewki samopoziomującej. Niezbędne będzie również sprawdzenie miernikiem stanu wilgotności, aby nie przekraczała 2.5% przy wylewce cementowej i 1.5% przy anhydrytowej. Jeżeli miernik wskaże większą wilgotność, powinniśmy, poczekać aż powierzchnia dokładnie wyschnie. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nowa podłoga długo nam posłuży i nie będą na niej powstawać wybrzuszenia.
Dobrze dobrany podkład ma znaczenie
Samodzielne układanie paneli winylowych wiąże się z dobraniem wysokiej jakości podkładu najlepiej takiego, który jest przeznaczony do danego rodzaju pomieszczenia. Przy najczęściej użytkowanych miejscach, polecane są podkłady kwarcowe, charakteryzujące się trwałością i dużą odpornością na nacisk. Należy pamiętać, że wysokiej jakości podkład zapewni duży komfort użytkowania podłogi oraz będzie stanowił świetną izolację akustyczną.
Warto zauważyć, że efektywne wykorzystanie ogrzewania podłogowego, zależy również od podkładu, który zapewnia świetne przewodnictwo ciepła. Doskonale sprawdzi się podkład kwarcowy lub wykonany z polietylenu o dużej gęstości. Izolację pod panele winylowe powinniśmy rozłożyć na całej powierzchni podłogi i jeżeli wyniknie konieczność dopasowania rozmiaru, to poszczególne elementy można pociąć i połączyć taśmą. Osoby prowadzące ekologiczny styl życia mogą zastąpić sztuczny podkład ekologicznym odpowiednikiem w postaci tektury falistej lub korka.
Gdzie położyć pierwszy panel?
Układanie paneli winylowych powinniśmy zacząć od ściany, na której umiejscowione są drzwi zgodnie z kierunkiem padania światła oraz prostopadle do okien. To rozwiązanie powoduje, że wzór jest widoczny w jednolity sposób, tak jak przewidział producent. Warto zaznaczyć, że podłogi winylowe typu klik montujemy bez użycia kleju oraz gwoździ. Na samym początku łączymy elementy paneli podłogowych krótszym bokiem, po czym długim zakleszczamy do ułożonych elementów. Ważne, aby zostawić około 5 mm odstęp od ściany, który przeznaczony będzie jako miejsce dla klocków dociskowych. Chcąc połączyć panele winylowe, należy pod odpowiednim kątem koniec deski z piórem ustawić naprzeciw wpustu i dociskając powoli opuszczać. Gdy usłyszymy kliknięcie, będziemy mieć pewność, że panel został dopasowany prawidłowo.
Przy układaniu kolejnych rzędów stosujemy przesunięcie deski, powinno być ono regularne nie mniejsze niż 30 mm. Warto również pamiętać, że z zasady powinniśmy unikać docinania paneli, chyba że nie mamy innej możliwości uzyskania estetycznego wzoru. Układanie kolejnych rzędów powinniśmy rozpocząć od elementu odciętego z poprzedniego rzędu, jeżeli wyniknęła taka potrzeba. Przed końcem montażu paneli trzeba zmierzyć pozostałą przestrzeń do wypełnienia, a następnie dociąć panel pozostawiając odstęp od ściany około 5 mm. W przypadku dużych pomieszczeń lub wnętrz o nietypowym układzie może zaistnieć potrzeba przyjęcia większego odstępu.
Prace końcowe
Jeżeli układanie paneli podłogowych dobiegło końca i jesteśmy pewni, że nasza praca wykonana została prawidłowo, możemy przystąpić ostatniego punktu, czyli montażu listwy przypodłogowej. Sam wybór odpowiedniej listwy nie powinien stanowić problemu. Zazwyczaj dobierane są one do koloru paneli winylowych, okien lub koloru ściany, aby pomieszczenie wyglądało estetycznie. Zawsze należy zwrócić uwagę na styl urządzenia wnętrza tak, aby listwy stanowiły dopełnienie wystroju.
Chcąc połączyć podłogę w różnych pomieszczeniach, niezbędne będzie wykorzystanie profili wykończeniowych. Pozwolą one wyrównać poziomy i wykończyć okolicę drzwi. Zazwyczaj montuje się je za pomocą kleju lub kołków do montażu. Zanim postanowimy wnieść meble, powinniśmy dokładnie wytrzeć panele winylowe z zabrudzeń powstałych podczas prac. Warto zabezpieczyć wszelkie małe i twarde przedmioty, przez które panele winylowe mogłyby zostać zarysowane lub uszkodzone w inny sposób. Należy pamiętać, że środki czyszczące muszą być łagodne oparte o naturalne składniki i przeznaczone do czyszczenia paneli winylowych.
Układanie paneli podłogowych to nowoczesne rozwiązanie, które sprawi, że nasze pomieszczenie będzie przytulne i eleganckie. Szybki i łatwy montaż możemy przeprowadzić samodzielnie, w większości przypadków bez użycia specjalistycznych narzędzi. Dzięki temu podłoga uzyska nowy wygląd bez konieczności wydawania dużych ilości pieniędzy. W ten sposób uzyskana nadwyżkę można przeznaczyć na drobne elementy dekoracji miejsca, które podkreślą indywidualny styl aranżacji wnętrza. Prawidłowo zamontowane panele winylowe w domu lub biurze będą skutecznie przyciągać uwagę gości, a także parterów biznesowych.