Jak zakończyć panele przy schodach?

Trudno sobie wyobrazić brak eleganckiej podłogi w domu lub mieszkaniu. Rozwój technologi sprawił, że panele podłogowe zyskują coraz większą popularność w przestrzeniach użytkowych takich jak salon, korytarz czy sypialnie. Dzięki łatwemu montażowi oraz możliwość dopasowania ich do każdego wnętrza są chętnie wybieraną alternatywą dla podłóg drewnianych, jak i płytek. Montaż paneli może przyprawić nas o zawrót głowy szczególnie w miejscach trudno dostępnych na przykład przy schodach prowadzących do górnych partii budynku.

Charakterystyka paneli podłogowych

Panele podłogowe są chętnie wybierane przez właścicieli domów jednorodzinnych oraz mieszkań, którzy cenią sobie łatwy ich montaż, bogatą gamę kolorów oraz niezwykłą trwałość. Panel podłogowy imituje drewno w wyglądzie, a także w dotyku, dzięki temu jest doskonałym konkurentem ciężkiego drewna. Należy zauważyć, że panele można ułożyć na posadce lub starej podłodze.

Warto zauważyć, że panele możemy bez większego wysiłku ułożyć samodzielnie przy użyciu odpowiednich narzędzi. Jedyny mankament podczas rozmieszczania elementów może pojawić się w trudno dostępnych miejscach takich jak schody, ponieważ listew przypodłogowych nie możemy w tym miejscu zastosować. Jakie rozwiązanie pomoże nam dokończyć podłogę?

Na co zwrócić uwagę przy układaniu paneli podłogowych?

Montaż paneli wymaga od nas nabycia kilku istotnych narzędzi, które ułatwią pracę. Warto wyposażyć się w nóż do cięcia, podkład, listwy przypodłogowe, odkurzacz do dokładnego oczyszczenia miejsca naszej pracy, a także kliny dylatacyjne. Następnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest miejsce, gdzie położymy pierwszy panel.

Początek wzoru powinien mieć miejsce w prawym górnym rogu w odległości około 10 mm od ściany, tak aby uzyskać przestrzeń dylatacyjną, która umożliwia panelom oddychanie. Ze względu na możliwość przesunięcia się podłogi podczas układania powinniśmy włożyć kliny w szczeliny między panelami a ścianą, co zapobiegnie niepożądanym komplikacjom.

Kończąc układanie podłogi, należy pamiętać, że przy skracaniu panela w ostatnim rzędzie trzeba usunąć pióro, a ostatnie elementy połączyć ze sobą klejem bezwodnym. Warto pamiętać, że panele nie mogą być cięte krócej niż na długość 40 centymetrów. O ile układanie pomieszczenia nie było skomplikowane, w przypadku schodów prowadzących musimy zastosować inne rozwiązania.

Panele do małych i dużych pomieszczeń

Niezwykle eleganckie wzory można uzyskać poprzez układanie paneli w jodełkę. Taki wzór w dużej mierze przypomina klasyczny parkiet, a jednocześnie zachowuje wszystkie zalety nowowczesnych paneli podłogowych. Oryginalny styl pomieszczenia można osiągnąć przy najmniejszych ząbkach paneli widocznych na podłodze. Aby to osiągnąć, należy zastosować wzór w jodełkę i wąskie deski. Jest to rozwiązanie doskonałe szczególnie do małych pomieszczeń, które pozwala na optyczne powiększenie wnętrza. Podobny sposób montażu warto zastosować także w dużych przestrzeniach domowych.

Zastosowanie przerwy przy schodach

Panele podłogowe przeznaczone są do układania w systemie podłogi pływającej, rozumiemy przez to, że podłoga nie jest połączona z podłożem. Sytuacja zaczyna się zmieniać, kiedy dochodzimy do linii schodów. Podłoga powinna również pracować dlatego, musimy zostawić przestrzeń dylatacyjną przy schodach. Odstęp pomiędzy schodami a panelami nie wygląda estetycznie, dlatego zaleca się go odpowiednio zabezpieczyć przy użyciu trwałych materiałów.

Schody wewnętrzne nie są powierzchnią łatwą do wykończenia, trzeba poświęcić im odrobinę więcej czasu niżeli reszcie pomieszczenia. Jeżeli zaniedbamy ten element wykończenia, w szczelinie zacznie się osadzać brud, woda, a także mogą się zagnieździć niechciane insekty. Aby mieć pewność, że końcowy etap montażu paneli przebiegnie prawidłowo, w pierwszej kolejności musimy dopilnować, by poziom schodów i paneli był równy. Przyczyni się to do zwiększenia bezpieczeństwa domowników, a także poprawi wygląd wnętrza. Warto zauważyć, że Krawędzie paneli dzięki zniwelowaniu różnicy również nie będą narażone na zniszczenie, co wpłynie na długą ich żywotność oraz oszczędności płynące z eksploatacji szczególnie w dłuższym okresie.

Łączenie paneli ze schodami

Niezależnie czy w domu posiadamy schody drewniane, czy murowane, przerwę dylatacyjną możemy zabezpieczyć na kilka sprawdzonych sposobów. Jednym z powszechnie stosowanych sposobów jest zastosowanie listwy, która połączy schody i panele w estetyczną całość. Listwy schodowe montowane są za pomocą kołków rozporowych, znajdą swoje zastosowanie przy schodach prowadzących w dół, niestety wymagane jest wiercenie w podłożu.

Kolejnym sposobem wykończenia schodów zarówno tych prowadzących w dół, jak i w górę jest zastosowanie wypełniacza z korka. Wykorzystując masę korkową lub paski odpowiedniej szerokości z łatwością możemy wypełnić przestrzeń między panelami podłogowymi a schodami. Dzięki tej technice wykończenie paneli jest estetyczne i wyróżnia się dużą trwałością.

Ćwierćwałek można zastosować przy schodach prowadzących w górę. Zakończenie paneli przy użyciu cienkich listewek z drewna lub tworzywa pcv mocowanych do stopnia schodów pozwala na zakamuflowanie widocznej przerwy. Przestrzeń możemy również zakryć za pomocą solidnych profili schodowych. Należy pamiętać o tym, że ich montażu powinniśmy dokonać przed pokryciem powierzchni panelami lub jednocześnie podczas układania. Technika ta pozwoli zakończyć panele przy schodach oraz wpłynie na zwiększenie estetyki pomieszczenia.

Dlaczego warto dbać o panele?

Panele winylowe podobnie jak inne materiały wykorzystywane w naszych domach jako podłogi powinny być odpowiednio czyszczone i konserwowane. Warto w tym celu wykorzystać specjalistyczne środki, choć w wielu przypadkach wystarczy wytrzeć podłogę mopem z wodą i niewielkim dodatkiem płynu do mycia naczyń. Możemy również skorzystać z odkurzacza lub szczotki, aby przed mopowaniem pozbyć się kurzu i alergenów z podłogi.

Staranność podczas konserwacji paneli jest szczególnie ważna przy czyszczeniu paneli winylowych. Niezwykła trwałość posadzki winylowej i jej uniwersalne zastosowanie powoduje, że jest to bardzo popularne rozwiązanie. Taką podłogę powinniśmy czyścić ze szczególną dokładnością, zważając na fakt, że panele winylowe są bardzo elastyczne. W związku z tym, jeżeli w pomieszczeniu występują nierówności lub na podłodze znajdują się niewielkie przedmioty, należy je usunąć, przed myciem, aby ograniczyć możliwość uszkodzenia powierzchni.

Przy wyborze paneli należy zwracać uwagę na ich estetykę i jakość wykonania. Warto wybierać znanego na rynku producenta paneli, którego produkty uzyskują od lat pozytywne opinie klientów. Nowoczesne panele łączą się na klik, dzięki czemu cała powierzchnia jest równa i stabilna. W szczególny sposób należy zakończyć panele przy schodach, najlepiej za pomocą dekoracyjnych profili schodowych. Przy regularnej konserwacji wykończenie paneli będzie zawsze estetyczne, a podłoga posłuży nam przez wiele lat bez konieczności wymiany.

WordPress Cookie Notice by Real Cookie Banner