Płytki, czy panele na podłogę w salonie?

Salon to miejsce wyjątkowe. Urządzając je, chcemy, aby było przytulne, ale również, aby było miejscem reprezentatywnym. Starania o wybór najlepszych materiałów wykończeniowych trwają więc niekiedy w nieskończoność. Jednym z najtrudniejszych dylematów jest wybór rodzaju podłogi. Szczególnie gdy rozpatrujemy dwa zbliżone do siebie rozwiązania, czyli płytki lub panele podłogowe. Dziś postaramy się Wam przybliżyć wady i zalety obu z nich.

Wypróbuj nowoczesne panele winylowe

Gdy chodzi o trwałość i jakość materiałów, wybór wydaje się prosty. Nie ma nic bardziej szlachetnego i odpornego na uszkodzenia mechaniczne oraz na zmiany temperatur niż płytki. Szczególnie te wykonane z gresu, klinkieru, czy z terakoty. Z drugiej jednak strony, jakość nowoczesnych paneli podłogowych winylowych może nas zaskoczyć. Są wodoodporne, nie poddają się odkształceniom pod wpływem podniesionej wilgotności w pomieszczeniach i nie rysują się tak łatwo, jak drewniany parkiet. Ich odporność na ścieranie i uderzenia mechaniczne dorównuje płytkom.
Dodatkowo nowoczesne panele winylowe pod względem wyglądu do złudzenia mogą przypominać drewno, kamień, lub płytki ceramiczne. Mają niejednorodną fakturę, ich rysunek jest bardzo naturalny, a jakość zabarwienia zdecydowanie przewyższa wszystko to, co poznaliśmy w ostatnich dekadach, jeśli chodzi o panele podłogowe. Z tego powodu wykończenie podłogi panelami winylowymi daje możliwość wyboru dokładnie takiego odcienia podłoża, jaki będzie pasował do aranżacji. W ofercie The Floor znajdziecie zarówno panele winylowe imitujące bielone drewniane deski, jak i te przypominające betonowe płyty. Mamy również szeroką gamę paneli imitujących naturalne kamienie, w tym nieśmiertelny, piękny marmur. Amatorzy drewna we wnętrzach spotkają u nas szeroki wybór paneli utrzymanych w niejednorodnych, a przez to bardzo naturalnych kolorach, z rysunkiem usłojenia, z sękami i przetarciami. We wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych efektownie będą wyglądały panele imitujące gres o chłodnej kolorystyce, z delikatnym wzorem narzucającym skojarzenie z polerowanym betonem.

Na czym polegają różnice między panelami winylowymi a płytkami?

Nowoczesne panele podłogowe winylowe są odporne na zarysowania i zabrudzenia. To oznacza, że dotychczasowy problem, z którym kojarzyliśmy panele podłogowe, czyli ich stopniowe płowienie z biegiem lat, po prostu znika. Można położyć je na ogrzewanie podłogowe. Obie te zalety mają jednak też podłogi z płytek.

Na czym więc polega różnica? Głównie na sposobie montażu oraz na tym, jak łatwo wymienimy uszkodzone elementy podłogi. W przypadku płytek konieczne jest przygotowanie zaprawy, a do klejenia najlepiej zatrudnić fachowców, którzy posiadają specjalistyczne narzędzia. Nie da się też ukryć, że do dobrego położenia płytek na podłodze konieczne jest posiadanie doświadczenia: w odpowiednim przycinaniu płytek tak, aby były równe i nie miały odprysków, a także w równym układaniu obok siebie elementów tak, aby powstały nie za duże, ani nie za małe fugi.
W przypadku paneli winylowych można ograniczyć się do samodzielnej pracy, bo do jej wykonania potrzebujemy jedynie nożyka, którym przetniemy poszczególne kawałki paneli. Zadanie będzie jeszcze prostsze, gdy wybierzemy panele winylowe montowane na klik. Wtedy, zamiast przyklejać poszczególne kawałki oddzielnie do podłoża, możemy połączyć je za pomocą łatwego systemu zatrzaskowego, w które wyposażyliśmy panele. W ten sposób zyskujemy efekt pływającej podłogi. Dodatkowo panele The Floor mają zintegrowany podkład, a więc nie ma potrzeby wydawania dodatkowych pieniędzy na dobieranie właściwego podkładu.

Dla kogo płytki podłogowe, a dla kogo panele?

Jak widać, dylemat polegający na tym, czy wybrać płytki podłogowe, czy panele do salonu, jest dość złożony. Na pewno, gdy rozpatrujemy klasyczne panele podłogowe, sprawa będzie przesądzona na korzyść płytek. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę panele winylowe, które nie płowieją przez lata, którym niestraszne pazury kota, czy zalewanie owocowymi sokami, wtedy już sprawa jest bardziej skomplikowana. Tym bardziej, że paneli tego rodzaju często nie odróżnimy od drewna lub kamienia, które imitują. Poza tym są niesamowicie wytrzymałe na szuranie po nich meblami lub na długoletnie obciążenia, jakim są poddawane, gdy na podłodze stoi przeładowany książkami regał. Panele podłogowe mają wiele zalet, których brakuje płytkom podłogowym, jak chociażby większy komfort chodzenia po panelach na boso. Są bowiem przyjemniejsze w dotyku niż płytki ceramiczne, a także cieplejsze nawet bez użycia podłogówki. Panele winylowe utrzymują taką temperaturę, jaką ma otoczenie.

Jeśli zależy nam na tym, aby podłoga powstała szybko i bez zbędnego brudzenia oraz przerw technologicznych, wtedy panele będą miały zdecydowanie pierwszeństwo nad płytkami. Nawet wtedy, gdy zechcemy podłożyć pod nie ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne.

Wybierz to rozwiązanie, które jest dopasowane do aranżacji Twojego salonu

Ostatecznie na korzyść paneli przemawia fakt, że jeśli zależy nam na uzyskaniu nieco mniej standardowego zabarwienia podłogi, wtedy zdecydowanie łatwiej uzyskać go pod postacią paneli. Brązowy dąb wymieszany z zieloną nutą? Piękny rysunek orzecha, który ułożymy w popularny wzór w jodełkęUzyskanie podłogi, która wygląda jak drewniany parkiet nie jest już takie trudne z panelami winylowymi. Ponadto, panele podłogowe są dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na uzyskaniu podłogi, której nie trzeba specjalnie konserwować, do jej czyszczenia nie trzeba używać specjalistycznych, dedykowanych środków chemicznych, jak bywa w przypadku np. marmuru. Jeśli weźmiemy pod uwagę wspomniane wyżej panele podłogowe winylowe, możliwe jest mycie ich myjką generującą gorącą parę wodną. Wszystko bez obaw o to, że klepki wyłamią się podniesione przez wilgoć. Jeśli dodatkowo wybierzemy panele, przy których w produkcji nie użyto formaldehydu, takie jak The Floor, odsuniemy też zagrożenie parowania toksycznych substancji z podłogi.

Panele, czy płytki na podłodze w salonie – co łatwiej się czyści?

Łatwość czyszczenia, mimo że mówimy o niej na końcu, jest zdecydowanie sprawą, nad którą należy solidnie zastanowić się przed ostatecznym wyborem. Salon jest miejscem, które powinno ładnie wyglądać, ale też sprawdzać się jako miejsce użyteczne, które można szybko doprowadzić do porządku na co dzień. Bez kłopotliwego szorowania i bez stresu, że każde rozlanie wina spowoduje nieodwracalną zmianę na podłodze, która wymusi na nas dokonanie przemeblowania lub… wymiany części nawierzchni.

WordPress Cookie Notice by Real Cookie Banner